2 Temmuz 2015 Perşembe

BÖĞÜRTLEN KIŞI / Sarah Jio / Kitap YorumuKitabın Adı:
Böğürtlen Kışı
Yazarı:
Sarah Jio
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Kitap Türü:
Aşk
Yayınlandığı Yıl:
2013
Sayfa Sayısı:
360
Orjinal Adı:
Blackberry Winter

Arka Kapak Yazısı

"Canım Danielım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Danielı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Danielın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Verayla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.

Değerlendirmem:

Puanım: 6/10

Kitaba düşük puan verdim sebebi :
Birkaç ay önce “Sevgilimden Son Mektup” kitabını okumuştum ve bu kitapla yazılış biçimleri bakımından aynı sadece iç konu değişmiş.
Her iki kitapta da (spoiler içermez) gazetede çalışan genç bir kadın patronunun isteği üzerine bir makale yazmak için geçmişten bir bir hikaye arar  ve geçmişin tozlu arşivlerinde kendi hayatlarına benzeyen bir hikaye bulup bu konunun üzerine düşerler. Yine aynı şekilde her iki kitapta da hem günümüz (2010 lu yıllar) hemde geçmişten (B.K ‘ında 1930 lar, S.S.M de ise 1960 lar) zaman dilimlerini karışık bir şekilde işlemiş, aynı zamanda geçmişin içinde de birkaç yıl geriye gidip tekrar anlatmıştır. İç hikayeleri ise farklıdır.
Durum bu kadar benzer olunca bende internetten şuna baktım tabi:
Sevgilimden Son Mektup-Jojo Moyes Basım Yılı: 2013
Böğürtlen Kışı-Sarah Jio Basım Yılı: 2013

Hal böyle olunca kimin kimden esinlendiğini de anlayamadım. Okuduğum ilk Sarah Jio kitabıydı. Kitap ve yazar çok fazla övüldüğü için çok farklı bir hikaye beklemiştim.

Sevgilimden Son Mektup’u okumadığımı varsayarsak:

O zaman puanım 8/10 olurdu. Böğürtlen Kışı kitabı çok sürükleyici ve bir solukta biten bir kitap. Hikayesi de hem hüzünlü hemde umut verici şekilde ilerliyor. Genel olarak AŞK kitabıdır. Bundan dolayı genç kızların gözdesi haline gelmiş tabi ki J
Hikayede kayıp bir çocuk olması nedeniyle annelerinde gözdesi.

Genel olarak sürükleyici kitap okumak istiyorsanız ve aşk romanlarını tercih ediyorsanız tavsiye ederim.

İyi Okumalar…

Yorumlarınızı beklerim.

11 yorum:

 1. Merhaba tatlım bloğuna izleyiciler eklentisi eklersen seni takip edebilirim :)

  YanıtlaSil
 2. Sarah Jio hemen tüm kitaplarında hem geçmişte hem günümüzde geçen hikayeler yazıyor.Fakat kesinlikle çok sürükleyici dili ve insanın kalbine dokunan konularıyla çok güzel kitaplar yazdığını düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sürükleyici olduğu konusunda hem fikiriz:)

   Sil
 3. ben de 6 dan yukarı vermezdim bu kitaba , biraz geç okudum fakat bu hatunun bağımlısı olamadım bir türlü , haa okuma durgunluğu yaşanan dönemlerde hızlı ilerlemesi sebebiyle tercih edilebilir. Ama dikkat etmek lazım yoruma çünkü fanatik hayranları var memlekette kendisinin :D Bu arada blog alemine hoş geldiniz, daim olsun :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim. her zaman bekleriz:)

   Sil
 4. Merhaba, blog keşif etkinliğinden geliyorum ve blogunuzu GFC üzerinden takibe aldım :)
  Siz de beni alırsanız çok sevinirim.
  İyi yayınlar,
  http://dusesingunlugu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 5. çok güzel yorumlamışsın tatlım :)
  keşif etkinliğimden geldim desteklerinizi bekliyorum
  BLOG:senbenvehayat.blogspot.com.tr
  İNSTAGRAM:evintekkizimona
  YOUTUBE KANALIM:https://www.youtube.com/channel/UCthmdOfIbyTUgagQh4Q8lxw

  YanıtlaSil
 6. Merhaba blog keşif etkinliğinden geliyorum çok begendim sayfanızı bende beklerim :)

  YanıtlaSil